در زندگی انسان خیلی از روابط شروع می شوند و پایان می یابند، خیلی از دوستی ها شروع و تمام می شوند، اما یکی از رابطه ای که همیشه باقی می ماند خوابیدن است، و روزی نیست که بدون سر زدن به این دوست خوب سپری شود. معمولا برای داشتن خواب راحت از توجه و اهمیت دادن به بالش غفلت می کنیم. در حالی که بالش تکیه گاهی برای هفت مهره  اصلی گردن و وظیفه آن نگه داشتن سر به عنوان نگین جواهر بدن ما است. بنابراین، برای حفظ وضعیت سر هنگام خواب می بایستی مناسب ترین بالش را داشته باشید تا از این مهره ها مراقبت نماید و از ایجاد درد و التهاب جلوگیری نماید. در این خصوص، محصولات زیادی وجود دارند که با مفاهیمی هم چون “بالش گردنی” ، “بالش ارتوپدی و طبی” و … همراه هستند. در ادامه اثر بالش طبی بر درد گردن و بر خواب را بررسی می نماییم.

اثر بالش طبی بر درد گردن

آیا اثر بالش طبی بر درد گردن جدی است؟ (DO ORTHOPEDIC PILLOWS REALLY HELP WITH NECK PAIN)

استفاده از تشک های طبی به هنگام خواب موجب محافظت از ستون فقرات و مهره های کمر می شوند و از خطر ابتلا به درد کمر تا حد زیادی مراقبت می کند، اما با این حال ممکن است خواب خوبی نداشته باشید و صبح ها با احساس گرفتگی در ناحیه گردن از خواب بیدار شوید که در این حالت به احتمال زیاد مشکل از نوع بالش است و نشان می دهد که سر و گردن شما به هنگام خواب در وضعیت خوبی قرار نداشته اند. استفاده از یک بالش طبی در کاهش احساس درد و جلوگیری از ابتلا به آن بسیار مفید بوده و به شما اطمینان می دهد که در هنگام خواب سر شما در وضعیت درستی قرار بگیرد.
درد های ناحیه گردن ممکن است در ابتدا تنها به صورت گرفتگی صبحگاهی باشد و یا به شکل «تیر کشیدن» گاه گاهی در طول روز سراغ شما بیاید و باعث اذیت شما شود. اما اگر این حملات ادامه داشته و تشدید شوند به یک درد دائمی تبدیل می شود که هر روز صبح با آن از خواب بیدار خواهید شد و در مراحل بعدی فشاری که بر روی مهره های گردن هست منجر به آرتروز گردن و در حالت پیش رفته باعث گزگز و بی حسی اندام ها خواهد شد و توجه به این مساله اهمیت بسیار زیادی دارد. پزشکان اغلب برای درمان معضلاتی از این قبیل در ناحیه گردن، بالش های طبی را به عنوان یک راه حل توصیه می کنند چرا که این بالش ها به شکلی طراحی می شوند که به هنگام خواب مهره های ناحیه گردن در حالت درست قرار بگیرند و فشار بر آن ها وارد نشود.

اثر بالش طبی بر خواب

علاوه بر اثر بالش طبی بر گردن درد و جلوگیری و بهبود مشکلاتی که در ناحیه گردن دارند، بر روی مشکلات تنفسی(تنگی نفس) هنگام خواب، بی خوابی های مزمن، خروپف (وقفه تنفسی)، رفلاکس معده و حتی آرتروز کمر تاثیرات خوبی داشته و مانع از بروز آن ها خواهند شد.

بالش های طبی در انواع مختلفی وجود دارد و می توانید متناسب با نیاز خود یکی را از بین آنها انتخاب کنید:

– بالش مسافرتی برای وضعیت نشستن و تکیه دادن هنگام سفر
– بالش زانو برای قرار دادن بین دو زانو
– بالش کمری برای فرونشاندن درد در قسمت پایین کمر
– بالش های طبی مخصوص خوابیدن به یک سمت
– بالش کل بدن مناسب بارداری
– بالش طبی مناسب خواب شبانه
– بالش طبی ضد خروپف

بالش های طبی مختلفی وجود دارد که شما تنها در وضعیت طاق باز قادر به استفاده از آن ها خواهید بود. بعضی از آن ها با فوم هوشمند (مموری فوم) پر می شوند و مزیتی که دارند این است که فرم و قالب بدن شما را به شکلی که روی آن قرار گرفته اید به خود می گیرد، این امر باعث می شود که در مقایسه با بالش های معمولی احساس راحتی بیشتری ایجاد شود. بالش هایی نیز وجود دارد که با آب پر می شوند، که البته انتخاب عجیبی برای پرکردن بالش می باشد و در ایران زیاد مرسوم نیست. اما در اینگونه بالش ها آب به اندازه بالش های پر فشرده نمی شود و ایجاد مقاومت در گردن شما می کند.
هم چنین شکل بالش ها در مارک های مختلف با هم متفاوت است . جدای از بالش های انحنا دار معمولی، هم چنین بالش های فشرده شده و دیگر بالش های گردنی نیز وجود دارند. و با توجه به مدل خوابیدن و محل درد می توانید برای انتخاب شکل بالش تصمیم بگیرید. از خودتان در مورد محل دردی که هر روز با آن بیدار می شوید بپرسید که آیا کتف ها، گردن و یا پشت شما درد می کند؟ شما بهتر از هر شخص دیگری می توانید تصمیم بگیرید که بدنتان با چه محصولی وفق پیدا می کند و برای شما مناسب است.

اثر بالش طبی برخواب

به چه حالتی بخوابیم؟

 1. طاق باز خوابیدن

  طاق باز خوابیدن و یا همان بر پشت خوابیدن بهترین حالت خواب است. وقتی در حالت طاق باز قرار می گیرید، گردش خون بدن شما منظم و نفس کشیدن در شرایط مطلوبی قرار دارد و هم چنین باعث مراقبت از پوست و جلوگیری از ایجاد چین و چروک در ناحیه صورت هنگام خواب می باشد.
  تنها نقطه ضعفی که در خوابیدن به حالت طاق باز وجود دارد، وقفه تنفسی و خروپف کردن در بعضی از افراد است که این مساله با استفاده از بالش های طبی ضد خروپف ایت قابل حل است.

 2. به پهلو خوابیدن

  به پهلو خوابیدن در بعضی شرایط از جمله زمان بارداری و برای حل مشکل وقفه تنفسی از طرف پزشکان توصیه می شود و اما خوابیدن در این حالت هم مشکلات خاص خود را دارد از جمله اینکه در این صورت خون رسانی به بازویی که شما بر روی آن خوابیده اید با مشکل و محدودیت روبرو می شود و ممکن است باعث ایجاد درد در ناحیه شانه و دست گردد.

 3. خوابیدن بر روی شکم

  خوابیدن بر روی شکم یا همان دمر خوابیدن، بدترین حالت خواب می باشد. در این حالت شما بر اعضای داخلی بدن خود مانند معده فشار زیادی وارد می کنید. همچنین گودی کمر طبیعی شما در حالت صاف قرار می گیرد و بر مهره های کمر فشار وارد می کند که در آینده باعث درد در ناحیه پایینی کمر می شود.

بهترین بالش های طبی چه ویژگی هایی دارند؟

اهمیت بالش طبی بر گردن درد و کاهش آن و همچنین اثر بر خواب خوب موجب به بازار آمدن انواع بسیار متفاوتی از بالش های طبی شود اما تعداد کمی از آنها در لیست بهترین بالش های طبی قرار می گیرند. که معیار انتخاب آنها بر اساس موارد زیر است :

 • حمایت (SUPPORT)
  گرچه تعداد زیادی از انواع بالش ها وجود دارد اما تعداد کمی از آنها گواهی بالش های ارتوپدی و طبی را دارند و واقعا در بهبود درد گردن صبحگاهی و خواب خوب اثر دارند .
 • راحتی (COMFORT)
  حتی اگر مرغوب ترین بالش های دنیا را داشته باشید اما با آن احساس راحتی نکنید برای شما کافی نخواهند بود و صبح ها بدخلق از خواب بیدار خواهید شد. حتی ممکن است دردی هم نداشته باشید اما همین که مجبور شده باشید طوری که دوست ندارید و راحت نیستید بخوابید دلیل کافی کج خلقی است.
 • مواد پرکردنی (FILLING)
  بالش ها از مواد مختلفی پر می شوند: فوم های یک تکه هوشمند (مموری فوم) یا خرد شده ، پر، آب و … . در حالی که شما باید تصمیم بگیرید فشردگی کدام یک از این مواد را دوست دارید تا حس خوبی داشته باشید و صبح کاملا سرحال باشید. اما توصیه و تجربه کلی برای افرادی که از گردن درد رنج می برند بالش های سفت و محکم بهتر از بالش های نرم و کرکی است.
 • قیمت (PRICE)
  بالش ها بر اساس مزایا و ارزش هایی که دارند قیمت های مختلفی خواهند داشت. اما بالش هایی که در عین مطلوب و مفید بودن قیمت مناسبی هم دارند بهترین انتخاب می باشند.
 • ویژگی ها (FEATURES)
  مزایایی مانند اندازه های مختلف بالش از نظر ارتفاع، ضد آلرژیک بودن، پوشش زیپ دار و قابل شستشو و ویژگی هایی از این قبیل تمام خصوصیات متقاعد کننده هستند و باعث قرار گرفتن بالش در فهرست بهترین بالش های طبی ارتوپدی  می شوند.

 

بالش یکی از اجزای مهم در محصولات کالای خواب می باشد و اهمیت و اثر بالش طبی بر درد گردن و بر خواب خوب همان طور که اشاره شد بسیار چشم گیر است چون هنگام خواب مهره های گردن و ستون فقرات ناحیه گردن بر روی بالش تکیه می کنند و آرام می گیرند. بهتر است از سنین جوانی و قبل از این که زندگی ماشینی امروزی مشکلات ایجاد کنند به فکر سلامتی خود باشیم.

دیدگاه ها

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام، پاسخگوی سوالات شما هستیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم