ناحیه پایین کمر، شامل پنج مهره به نام های L1 تا L5 است که به همراه عضلات آن قسمت، بیش تر وزن بالاتنه را تحمل می کنند و وظیفه انجام فعالیت هایی مانند خم شدن، چرخیدن، راه رفتن و … را بر عهده دارند. در عین حال اعصاب ناحیه پایین کمر مسئول حس دهی و قدرت عضلات پایین تنه نیز هستند. اما متاسفانه عوامل متعددی باعث مشکلات در این ناحیه از بدن می شوند و یکی از معضلات بسیار شایع در میان افراد بزرگسال درد ناحیه پایین کمر می باشد. یکی از دلایل ایجاد یا افزایش درد موجود در پایین کمر خوابیدن بر روی تشک های نامناسب است به همین جهت در این مطلب راه های انتخاب تشک مناسب برای کاهش درد پایین کمر و درمان آن را بررسی می نماییم.

کاهش درد پایین کمر با انتخاب تشک مناسب

تاثیر تشک بر کاهش درد پایین کمر

زمانی که از تشک نامناسب برای خوابیدن استفاده می کنیم، مهره های ستون فقرات درست در جای خود قرار نمی گیرند و این مساله باعث ایجاد و یا افزایش درد موجود در پایین کمر می شود. نباید با انتخاب تشک نامناسب، خود را از داشتن خواب راحت محروم کنیم. تشکی که علاوه بر ایجاد خواب راحت فرم طبیعی بدن را نیز در حالت مناسبی نگه می دارد باعث کاهش درد قسمت پایین کمر می شود، به ساختار ستون فقرات آرامش داده و باعث برگشت نیروی جوانی در هنگام خواب شب می شود. به خاطر وجود طیف وسیعی از تشک ها در بازار، انتخاب تشک مناسب کار سختی است . راهنمایی هایی که در زیر آمده است به بیمارانی که از درد قسمت پایین کمر رنج می برند کمک می کند تشک مناسبی را در جهت کاهش درد پایین کمر و داشتن خوابی راحت انتخاب کنند.

چطور بهترین تشک برای کاهش درد پایین کمر را انتخاب کنیم؟

  • معیارهای شخصی انتخاب بهترین تشک برای کاهش درد پایین کمر

هرگز یک نوع ثابت از تشک را نمی توان برای تمام افراد برای کاهش درد پایین کمر تجویز کرد، اگر یک نوع تشک به یک شخص کمک می کند که خواب راحت داشته و درد کمرش بهبود پیدا کند به طور قطع نمی توان گفت که این تشک برای تمامی افراد مناسب و راحت است. بلکه آناتومی بدن افراد با یکدیگر متفاوت می باشد و هر شخص می بایست متناسب با شرایط خود، تشک مناسب را انتخاب نماید. بیماران با درمان درد پایین کمر باید تشکی را انتخاب کنند که با ایده آل آن ها برای خواب خوب مطابقت داشته باشد و سیستم بدن آن ها را تحت مراقبت قرار داده و خواب شبانه خوبی را برای آن ها فراهم کند.

  • محتویات درون تشک 

فنرها و حالت ارتجاعی داخل تشک عامل نگهداری و تقویت ستون فقرات در هنگام خواب می باشد. تشک های مختلف از نظر تعداد و ترتیب قرارگیری فنرها متفاوت هستند. لایه و لفاف رویی تشک ها ضخامت های مختلفی دارند. ضخامت تشک ها از 17 تا 41 سانت متغیر می باشد. انتخاب تعداد فنرها، نوع لفاف تشک و ضخامت آن بستگی به سلیقه شخص دارد.

  •  کاهش درد پایین کمر با تشک های حمایت کننده کمر

تشک خوب که باعث کاهش درد پایین کمر می شود به صورتی طراحی می شود که انحنا و فرم طبیعی ستون فقرات را تقویت می کند. اگرکمر به اندازه کافی تقویت شود مانع از این می شود که بیمار صبح هنگام با درد ماهیچه بیدار شود.
گرچه اطلاعات پزشکی زیادی در مورد تشک ها موجود نیست ، لیکن مطالعات نشان می دهد که تشک هایی که کمی سفت هستند کم تر از تشک های کاملا سفت باعث ایجاد درد در کمر می شوند.

  • ایجاد تعادل بین تقویت کمر و داشتن راحتی در خواب

داشتن راحتی کامل در حین خواب به اندازه ی تقویت مناسب کمر مهم است . خوابیدن بر روی تشکی که خیلی سفت است ممکن است دلیل بروز درد و ناراحتی در نقاط فشار باشد. خوابیدن بر روی تشکی که کمی سفت است خیلی خوب است زیرا کتف و باسن به نرمی در آن جاگیر می شوند. بیمارانی که تشک های سفت تری را برای محکم نگه داشتن کمرشان ترجیح می دهند، می توانند با جایگزین کردن آن با یک تشک ضخیم تر به راحتی ایده آل خود برسند.

  • تاثیر تشک نو بر کاهش درد پایین کمر

 تشک های مستعمل و کارکره که دیگر سطح صافی ندارند و برای خواب روی آن ها راحت نیستید، نمی توانند به اندازه کافی از ستون فقرات و کمر حمایت کنند و تشک مناسب برای کاهش درد کمر نیستند و بهتر است به فکر تهیه تشک نو جهت درمان و کم شدن درد پایین کمر باشید آن که دیگر به اندازه کافی راحت نیست، وقت آن رسیده است که تشکی نو خریداری شود. قراردادن تخته هایی در زیر تشک برای اینکه فرورفتگی وسط تشک را رفع کند تنها یک راه حل کوتاه مدت و اشتباه است که موجب آسیب به کمر می شود و به هرحال تشک نو مورد نیاز می باشد.

درمان درد پایین کمر با تشک طبی

مجموعه کالای خواب اِیت جهت رفاه حال و کاهش درد پایین کمر و درمان آن، مجموعه ای از تشک های طبی بی نظیر برای شما دوستان عزیز تهیه نموده است.

دیدگاه ها

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام، پاسخگوی سوالات شما هستیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم