اکثر ما تقریباً هفت، هشت ساعت و یا حتی بیشتر از شبانه روز را به دراز کشیدن و خوابیدن می گذرانیم و طی این ساعات بدن ما در ارتباط با تشک می باشد. پس اهمیت انتخاب و داشتن یک تشک خوب را از همین نکته درک می کنیم. چرا که در این مدت طولانی مطمئنا تشک تاثیر بسیار زیادی بر روی کمر و بدن خواهد گذاشت. این مساله که تصور کنیم برای یک خواب خوب شبانه، داشتن تختخواب گرم و نرمی که در آن احساس راحتی بکنیم کافیست خیلی درست نیست، بلکه بهترین انتخاب تشکی است که از نظر ساختار بدنی و ارگونومیکی بتواند در طول زمان از جسم شما محافظت کند.
بسیاری از افراد، در انتخاب تشک مناسب به قیمت آن توجه می کنند و یکی از مهمترین فاکتورها در تصمیم گیری آن ها می باشد، مخصوصا اگر در دوره 30 تا 40 سالگی باشند. اما با در نظر گرفتن تمام مشکلاتی که در اثر استفاده از تشک نامناسب برای کمر، ممکن است به وجود بیاید و هزینه هایی که می بایست در آینده برای درمان متحمل شد، بهتر است در تصمیم گیری تجدید نظر شود. ویژگی های بهترین تشک ها از جهات بیشتری مهمتر از چیزی است که می توانید تصور کنید زیرا این یک سرمایه گذاری بر سلامت کلی جسم شما است.

فواید خواب خوب و با کیفیت

خواب شب خوب و بدون درد کمر بر روی تشکی که از کمر و ستون فقرات شما حفاظت می کند، ویژگی های مثبتی زیادی در طول روز به همراه خواهد داشت. مانند:

  • حافظه بهتر
  • کاهش استرس
  •  افزایش طول عمر
  • بهبود عملکرد خلق و خو
  •  عملکرد بدنی بهبود یافته
  •  کاهش التهاب بدن
  • متابولیسم سالم تر
  • توجه و تمرکز بهتر
  •  توانایی های یادگیری بهتر
  •  توانایی های شناختی بهتر

وقتی خواب شما مشکل ساز می شود، سایر جنبه های زندگی شما به همان اندازه تحت تاثیر قرار می گیرد. شما باید درست مثل سرمایه گذاری در املاک و مستغلات در تشک خود سرمایه گذاری کنید. حال این مساله مطرح می شود که در انتخاب یک تشک خوب و مناسب چه مواردی را باید مد نظر قرار دهیم تا تمام نیازها را برآورده کند؟ با ادامه مطلب همراه ما باشید:

خصوصیات تشک خوب (Characteristics of a good mattress)

تراکم فوم تشک

منظور از تراکم در واقع همان چگالی است و مفهوم آن این هست که در ابعاد مشخص چه مقدار از جرم مواد وجود دارد. هر چه تشک چگالی بالاتری داشته باشد برای خواب راحت تر از تشکی خواهد بود که چگالی کمتری دارد. یک فوم با چگالی بالاتر در پوزیشن ها و نحوه های مختلف خواب، از کمر محافظت می کند. چگالی های بالا حدود 75 کیلوگرم در هر متر مکعب وزن دارند، در حالی که چگالی کم بین 40-45 کیلوگرم بر متر مکعب است. چگالی بالاتر فوم نه تنها بیشترین راحتی را به شما می دهد بلکه در میزان دوام تشک هم تاثیر بسیار زیادی دارد و مدت زمان بیشتری کار خواهد کرد.

ضمانتنامه تشک

یک تشک با کیفیت خوب برای شما 10 سال یا حتی بیشتر دوام خواهد آورد. ضمانت به طور مستقیم با چگالی فوم تشک بستگی دارد، هر چقدر چگالی بالاتر باشد گارانتی بهتری را هم به دنبال خواهد داشت. معمولاً تشک های خوب با ضمانت 5 ساله همراه می شوند و در موارد خاص مانند محصولات ایت حتی بیشتر از این مدت نیز ضمانت می کنند. ضمانت نامه تمام نگرانی های آینده را از بین می برد و اطمینان خاطر به شما می دهد که روی یک محصول خوب سرمایه گذاری کرده اید.

آسایش و راحتی

اکثر مردم فکر می کنند تمام مفهوم راحتی که یک تشک می تواند فراهم کند، به معنای آن است که بتواند خواب خوب به آن ها بدهد و یا نه. اما در واقعیت این مفهوم فراتر از آن است. راحتی واقعی در راحتی دما، راحتی حرکات، و راحتی عضلات اسکلتی و همچنین تقویت آنها نهفته است. یک تشک خوب حداقل ترکیبی از دو یا سه تا از این موارد را فراهم می آورد که البته در کنار کیفیت تشک می بایست پوزیشن های درست خوابیدن که برای کمر و مفاصل مفید است را تمرین کنید.

سبک وزنی

دوام و راحتی صفات مورد نظر در تشک است اما سبک بودن تشک یک داستان کاملاً متفاوتی است. معمولا هر روز بعد از بیدارشدن از خواب باید ملحفه روی تشک را مرتب نموده و یا آن را در دوره های مشخص تعویض نمایید که اگر تشک خیلی سنگین باشد قدرت عضلات لازم برای بلند کردن تشک و کشیدن ملحفه روی آن به عنوان یک کار کامل و سخت به حساب می آید. بنابراین یک تشک با وزن سبک مخصوصا برای خانم خانه که به راحتی بتواند ملحفه های آن را مرتب یا تعویض کند بدون آن که سختی این کار باعث به تاخیر انداختن آن بشود، یک مساله بسیار مهم است.

ایزوله حرکتی بودن تشک

بله، جدا از موارد بالا که قطعاً در انتخاب تشک با ارزش می باشد، نکته بسیار مهمی که در انتخاب تشک خصوصا انواع دو نفره آن بسیار اهمیت دارد ویژگی ایزوله بودن حرکتی است. در واقع بر روی یک تشک دو نفره شرایط آسایش و راحتی برای هر دو نفر می بایست مد نظر قرار گرفته و فراهم باشد.
بعضی اوقات ممکن است یکی از زوجین به دلایل مختلفی مثل بیماری، بی خوابی، عادت های بدخوابی و … در تمام طول شب حرکت و پیچش داشته باشد و یا غلت بزند. اما دیگری در خواب عمیق و کامل باشد و این مورد آسایش وی را تحت تاثیر قرار دهد. از این رو مهم است که یک تشک با کیفیت ایزوله حرکتی پیدا کنید. مفهوم ایزوله حرکتی در تشک این است که با تکان خوردن یا فرو رفتن یک قسمت، حرکت به قسمت های دیگر منتقل نمی شود و تکان نمی خورد و این امکان را برای هر دو نفر فراهم می کند که از راحتی تشک لذت ببرند.

قیمت

قیمت از بسیاری جهات اهمیت دارد. معمولاً بهترین تشک ها هیچ وقت ارزان نیستند و خب هیچ ارزانی بی حکمت نیست.
راحت، با دوام، سبک، مقرون به صرفه و ایزوله حرکتی، این خصوصیاتی است که باعث می شود یک تشک خوب باشد. داشتن همه این خصوصیات در یک تشک قطعاً می تواند ارزش آن را داشته باشد که برای خرید تشک ارزان عجله نکنید، قدری وقت بگذارید و تمام این نکات را در سر خود بگذرانید.

 

اگر با مطالعه این مقاله نگران شدین که چطور و از کجا می توانم تشکی پیدا کنم که تمامی این ویژگی ها را داشته باشد باید به شما بگوییم تشک ایت با افتخار تمام این خصوصیات را به بهترین شکل در محصولات خود ارائه می دهد. تشک های با کیفیت ایت را به راحتی از فروشگاه های محصولات ایت با خیالی آسوده خرید نمایید و درب منزل تحویل بگیرید.

دیدگاه ها

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام، پاسخگوی سوالات شما هستیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم