یافتن بهترین حالت خوابیدن برای کاهش کمر درد از جمله مواردی است که به زندگی روزمره افرادی که دچار اختلال و مشکلات ناشی از درد کمر هستند بسیار کمک می کند. شرایط خاصی که هر فرد برای دراز کشیدن و خوابیدن دارد فاکتور مهمی است که بر اساس آن انتخاب نوع تشک و چگونگی حالت خواب تحت تاثیر قرار می گیرد. از این رو در این مقاله کالای خواب اِیت شما را با نحوه صحیح خوابیدن به هنگام کمردرد آشنا می کند، با ما همراه باشید.

تخت قابل تنظیم برای کمر درد

تخت های قابل تنظیم برای کاهش کمر درد

بهترین حالت خوابیدن برای کاهش کمر درد :

بهترین حالت خوابیدن برای کاهش کمردرد ناشی از آرتروز (Osteoarthritis)

معمولا در این شرایط خوابیدن به پهلو و جمع کردن زانوها (وضعیت جنینی) بسیار مناسب است. در این حالت گره ایجاد شده برروی مهره های کمر از هم بازشده و فشار ایجاد شده برروی ستون فقرات رفع می شود و درد تسکین می یابد.
از طرف دیگر خوابیدن بر روی تخت قابل تنظیم یا صندلی راحتی(Reclining chair) طوری که سر و زانوها بالاتر قرار بگیرند بسیار مفید است و فشاری که برروی محل اتصال مفاصل وجود دارد آزاد شده و احساس راحتی به وجود می آید. در صورت در دسترس نبودن این تجهیزات با قرار دادن بالش زیر زانو و سر شرایط فوق را ایجاد نمایید.

بهترین حالت خوابیدن برای کاهش کمر درد ناشی از خرابی دیسک بین مهره ای (Degenerative disc disease)

معمولا در هنگام بروز این مشکل افراد ترجیح می دهند برروی شکم بخوابند، زیرا در این حالت فشاری که برروی فضای دیسک ها ایجاد شده است، برداشته می شود. افرادی که از بیماری خرابی دیسک بین مهره ای رنج می برند با استفاده از تشک های نسبتا سفت در حالی که بالشی صاف را نیز در زیر شکم و ران ها قرار داده اند، ممکن است احساس راحتی بیشتری داشته باشند و باعث کاهش استرس در ناحیه تحتانی کمر شود. انتخاب دیگری که برای خوابیدن داریم خوابیدن به پشت است، به شکلی که بالا تنه با استفاده از یک بالش مناسب و یا تختخواب قابل تنظیم کمی بالاتر قرار گیرد. در این حالت، نگهداری زانوها به صورتی که کمی خمیده باشند دارای اهمیت است.

بهترین حالت خوابیدن برای کاهش کمر درد ناشی از تنگی کانال نخاعی (Spinal Stenosis)

در این موقعیت شاید بهتر باشد در حالی که زانوها به داخل شکم جمع شده اند(حالت جنینی) به پهلو خوابید. این فرم خوابیدن کمک می کند تا فشار وارده برروی رشته های عصبی رها شود. خوابیدن در صندلی راحتی و یا بر روی تختخواب قابل تنظیم که زانو ها و سر را بالاتر نگه می دارد نیز باعث کم شدن از فشار وارده بر اعصاب می شود.

بهترین حالت خوابیدن برای کاهش کمر درد ناشی از بیماری بورسیت (Bursitis)

بورس ها کیسه های بافتی ظریفی هستند که عمدتا در اطراف مفاصل قرار دارند و وظیفه آنها تسهیل حرکت تاندون ها بر روی استخوان مجاور است. بورسیت از علل شایع بروز درد مفصلی است و معمولا بر اثر فعالیت های شدید بدنی و ورزشی در ناحیه ران (بیشتر در این ناحیه رخ می دهد) ایجاد می شود و با خوابیدن برروی تشک های خیلی سفت، شدید تر می شود. اگر تشک شما خیلی سفت است، در این صورت بهتر است یک روکش ضخیم اما نرم بر روی آن کشیده شود تا از کاهش فشار وارد شده به ران جلوگیری شود.

بهترین حالت خوابیدن برای کاهش کمر درد ناشی از سرخوردگی مهره های کمری (Isthmic spondylolisthesis)

درد ناشی از سرخوردگی مهره ها ممکن است با خوابیدن در یک حالت لم داده بهتر شود. این وضعیت را می توان با قراردادن بالش در موقعیت های مختلف زیر کمر، گردن و سر برای تقویت بهتر بدن در حالی که بر روی تشک لم داده اید، آزمایش کنید.

بهترین حالت خوابیدن برای کاهش کمر درد ناشی از فتق دیسک کمر (Herniated lumbar disc)

انتخاب وضعیت مناسب در این حالت بستگی به موقعیت دیسک دارد. برای فتق دیسک جفتی (شایع ترین حالت) بیماران بیشتر ترجیح می دهند که بر روی شکم خم شوند.

صندلی های راحتی برای کاهش کمر درد

استفاده از صندلی راحتی برای کاهش کمر درد

خوابیدن به حالت تکیه زده یا لم داده برای کاهش دردکمر:

در صورتی که از درد بخش تحتانی کمر و یا از سیاتیک رنج می برید، خوابیدن به حالت لم داده و تکیه زده ترجیح داده می شود. به خصوص  اگر درحالی که صاف بایستید، درد کمرتان بیشتر می شود و هنگامی که به جلو خم می شوید احساس بهتری دارید، خوابیدن در حالت لم داده که از عضلات بدنتان حمایت می شود برایتان مفید است. نحوه صحیح استفاده از بالش نیز در کاهش درد سیاتیک بسیار موثر می باشد.

چطور به حالت تکیه زده یا لم داده بخوابیم؟

1. تختخواب قابل تنظیم (Adjustable bed)

در این مدل از تختخواب ، قسمت بالا و پایین تخت به صورت دلخواه قابل تغییر و تنظیم می باشد. این نوع از تختخواب مزایای زیادی دارد. این نوع تختخواب ها دارای طیف وسیعی از مدل ها و بالطبع قیمت ها هستند.

2.  صندلی راحتی-لم دادنی (Reclining chair)

یک صندلی راحتی برای شما این فرصت را ایحاد می کند که از کمر خود محافظت کنید و ساق پای خود را در موقعیت بالاتری قراردهید البته به هرحال به اندازه تختخواب قابل تنظیم همان مقدار از رضایتمندی شما را ممکن است جلب نکند. صندلی های لمیدنی با انواع روکش، از جمله روکش چرم، موجود می باشند. علاوه بر این انواعی از این صندلی دارای گزینه هایی مثل گرم کن، ماساژور و دسته ی بالا بر (برای کمک به بلند شدن از روی صندلی)دارند.

3. بالش های گوه ای (Wedge cushion)

یک بالش با فوم بلند به شکل گوه (مثلثی شکل) انتخاب بسیار ارزان تری از دو مورد قبلی است. علاوه بر آن، خرید یک بالش گوه ای قبل از تهیه وسایل دیگر روش خوبی است برای اینکه تشخیص دهید که آیا واقعا با این سبک و روش خوابیدن راحت هستید و در صورت نیاز برای هزینه و خرید تخت یا صندلی راحتی تصمیم بگیرید.
درد های ناحیه کمر با هر علتی که شکل گرفته باشند با قرار دادن یک بالش در زیر زانوها و ساق پا در هنگامی که روی تختی صاف دراز کشیده اید کمتر می شود. این روش برای گذراندن دوران نقاهت خصوصا پس از چراحی های ستون فقرات بسیار مناسب است.

بالش گوه ای برای کاهش کمر درد

استفاده از بالش گوه ای برای کاهش کمر درد

این تجهیزات علاوه بر ان که خواب راحت تری را برای افراد با مشکلات و دردهای ناحیه کمر فراهم می کند بلکه برخواستن از خواب و پایین آمدن از تخت را نیز آسان تر می کنند.

منبع: https://www.spine-health.com

دیدگاه ها

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام، پاسخگوی سوالات شما هستیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم