درد سیاتیک احساس سوزش، درد گزنده و بی حس شدن ایجاد می کند که از قسمت تحتانی کمر شروع شده و به ساق پای شخص می رسد، یک درد ناخوشایندی که مانع از خواب راحت شب می شود. با نحوه صحیح استفاده از بالش ها به هنگام خواب فشار وارده بر اعصاب در ستون فقرات کم شده و منجر به کاهش درد سیاتیک می شود، در ادامه کالای خواب ایت این روش ها را بررسی می نماید.

استفاده از بالش جهت کاهش درد سیاتیک

راهکارهایی برای استفاده از بالش ها برای کاهش درد سیاتیک به هنگام خواب

نحوه صحیح استفاده از بالش که در ادامه مطلب به بررسی آن ها می پردازیم، کمک می کنند تا حتی با داشتن درد سیاتیک، خواب بهتری را تجربه کنید و با شادی و طراوت از خواب برخیزید. 

دراز کشیدن بر روی سطح سخت جهت کاهش درد سیاتیک

قبل از اینکه به سراغ بالش بروید، ابتدا سطح خواب خود را سفت کنید. اگر چه راحتی در خواب یک مورد شخصی و سلیقه ای بوده و هر شخصی با یک سبک خواب راحت است اما بیشتر افرادی که ناراحتی درد سیاتیک دارند ترجیح می دهند تشک های سفتی داشته باشند. حتی بعضی اشخاص خوابیدن روی تشک یوگا را که در سطح زمین پهن شده است، ترجیح می دهند چرا که در این حالت آرامش بیش تری احساس می کنند.

استفاده از با لش های گوه ای برای کاهش درد سیاتیک 

بالش گوه ای یا همان Wedge cushion موقعیتی مشابه با آنچه صندلی های راحتی ایجاد می کند به ما می دهد، با این تفاوت که می توان آن را برروی سطح صاف تشک استفاده کرد. طراحی بالش گوه ای به صورتی است که پشت شما را به حالت تکیه داده و ساق هایتان را بالا نگه می دارد. و این حالت باعث می شود که فشار وارده بر اعصاب قسمت تحتانی پشت شما کاهش یابد تا جایی که آنقدر احساس راحتی داشته باشید که به خواب بروید.

استفاده از بالش های توپر و حجیم  

لم دادن در حالی که بالشی توپر و حجیم را در پشت و بالشی صاف در زیر زانوها قرار داده اید نیز در کاهش درد سیاتیک موثر هستند. اگر پرداخت هزینه خرید بالش گوه ای برای شما مقدور نیست و یا فضای زیادی از تختخواب شما را اشغال می کند، می توانید دو بالش حجیم را به صورت پشته ای متراکم در پشت کتف ها قرار دهید و یک یا دو بالش صاف را محکم زیر زانوها و ماهیپچه پا قرار داده تا ساق پا بالا قرار گیرد، رعایت این موارد جهت کاهش درد سیاتیک بسیار موثر هستند.

استفاده از بالش برای جلوگیری از غلت زدن به پهلوها

در تعداد زیادی از افراد با درد سیاتیک، خوابیدن به پهلو باعث تشدید درد می شود. می توانید از بالش ها طوری استفاده کنید که در حالی که به پشت دراز کشیده اید حالت گوه ای و لم داده به خود بگیرید . این ترفند کوچک از چرخش ناگهانی شما به پهلو در طول شب جلوگیری می کند.

  قراردادن یک بالش کانتور بین زانوها برای کاهش درد سیاتیک

اگر شما ترجیح می دهید به پهلو بخوابید، روش هایی وجود دارد که علی رغم داشتن درد سیاتیک خواب راحتی داشته باشید. ممکن است استفاده از بالش کانتور (بالش هایی که مخصوص قرار دادن بین زانوان هستند)، که بین زانوان شما به راحتی قرار گرفته و متناسب با فرم بدن شما است برای شما مفید باشد. یک بالش کانتور در کاهش فشار وارده به مهره های کمر به شما کمک می کند و بدنتان را در فرم مناسب قرار می دهد.

استفاده از یک بالش با سایز بزرگ برای کاهش درد سیاتیک

یک بالش بزرگ که بتوانید زیر سر و مقابل قفسه سینه ی خود قرار دهید در حالی که به پهلو دراز کشیده اید، برای داشتن خوابی راحت می تواند مفید باشد. ضخامت و تراکم بالش را نیز براساس راحتی خودتان انتخاب کنید.

استفاده از بالش گوه ای جهت کاهش درد سیاتیک

اجتناب از خوابیدن برروی شکم

به عنوان یک قانون کلی خوابیدن روی شکم توصیه نمی شود زیرا این حالت کششی را بر روی گردن و پشت شما وارد می کند. اما اگر همچنان اصرار دارید روی شکم بخوابید حتما بالش تختی را زیر ران هایتان قرار داده تا ستون فقرات شما را در حالت درست حفظ کند. برای جلوگیری از کشش گردن، از بالش صاف زیر سرتان استفاده کنید و یا اصلا بالش نگذارید.
علائم بیماری سیاتیک در بین افراد بسیار متفاوت است بنابراین ممکن است آنچه برای شخصی مفید واقع شود برای دیگری مثمر ثمر نباشد. راهکار های فوق را امتحان کنید تا آنچه را که خواب راحت شبانه را برای شما فراهم می کند بیابید. اگر چنانچه هیچ کدام از روش های بالا در کاهش درد سیاتیک شما موثر نبود با پزشک خود مشورت نموده تا یک راه حل دقیق مختص شرایط بیماری و پزشکی شما ارائه دهد.

دیدگاه ها

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام، پاسخگوی سوالات شما هستیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم